Zwierzęta w sylwestrową noc

Sylwestrowa noc to dla większości osób radość i okazja do świetnej zabawy, lecz dla opiekunów zwierząt – bywa powodem do niepokoju i zmartwienia. Huk wybuchających sztucznych ogni to ogromny stres dla większości naszych pupili, któremu jest trudno zaradzić.

Choć psy i koty zostały udomowione dawno temu, musimy pamiętać, że są to zwierzęta o bardzo czułych zmysłach, które kiedyś były im niezbędne do przeżycia. Dźwięk wybuchających sztucznych ogni potrafi osiągnąć poziom wyższy niż przy starcie odrzutowca, co dla doskonałego i niezwykle czułego słuchu naszych ulubieńców jest prawdziwą torturą i może wywoływać fizyczny ból. Co gorsza, zabawa fajerwerkami często zaczyna się już wieczorem w sylwestrową noc i potrafi trwać przez wiele godzin, z kumulacją o północy. Przez cały ten czas nasi czworonożni przyjaciele są atakowani przez huk i błyski, które kojarzą się im z piorunami. Przy takim zalewie bodźców zwierzęta są przerażone, próbują się ukryć, znaleźć bezpieczne miejsce.

Co zrobić, by nasi pupile mogli przywitać Nowy Rok w miarę komfortowo? Jeśli w naszym domu zamieszkał szczeniak lub kociak, możemy go wcześniej przyzwyczajać do głośnych dźwięków – jest szansa, że dzięki temu unikną stresu w sylwestrową noc. Jeśli jednak pod naszym dachem mieszka dorosły osobnik, ta metoda się nie sprawdzi i musimy poszukać innych rozwiązań.

Przede wszystkim odpowiednio zabezpieczmy okna. Powinny być zamknięte, bez opcji mikrorozszczelnienia, żeby jak najlepiej wygłuszyć dobiegający hałas. Opuszczamy rolety, zamykamy żaluzje, zaciągamy zasłony – im więcej warstw, tym mniej dźwięków i błysków przebije się do domu. Możemy też nastawić głośniej telewizor czy włączyć muzykę, ale tylko pod warunkiem, że rzeczywiście zauważymy efekt takiego działania. Obserwujmy naszych przyjaciół – zależnie od potrzeby i charakteru mogą potrzebować naszej obecności lub wolą wyszukać sobie miejsce, w którym będą czuć się bezpiecznie. Mogą to być miejsca nietypowe – pod szafą czy w wannie. Pozwólmy im tam zostać – zostawmy zapalone światła, możemy obok postawić miskę z wodą, położyć ulubiony kocyk czy maskotkę. Dobrze jest zaglądać do naszego zwierzęcia co jakiś czas, by upewnić się, że wszystko jest w porządku. Jeśli wybieramy się na zabawę sylwestrową, koniecznie zapewnijmy naszemu zwierzęciu towarzystwo, z którym czuje się bezpiecznie. Najlepiej jednak jeśli zostaniemy z nim w domu, a na imprezę wybierzmy się w karnawale.

Jeśli z naszych doświadczeń z poprzednich lat wynika, że nasz pupil bardzo źle znosi wystrzały pomimo zapewnienia mu jak najlepszych warunków, warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju środki odstresowujące dla zwierząt. W ofercie Maxi Zoo można znaleźć między innymi obroże, dyfuzory i pasty uspokajające, wpływające pozytywnie na samopoczucie zwierząt. W przypadku kotów pomocne mogą być dyfuzory z feromonami, które pomagają im się odprężyć. Dyfuzor wkładamy do gniazdka w pomieszczeniu, w którym kot spędza najwięcej czasu. Innym rozwiązaniem, które można zastosować zarówno dla psów i kotów, są obroże z feromonami, opracowane i polecane przez weterynarzy. Również dla obu gatunków przeznaczone są pasty, które zawierają chmiel i melisę cytrynową, aby wspomóc relaks i dobre samopoczucie.

Ostatnim sposobem pomocy naszym pupilom jest wizyta u weterynarza. Do gabinetu należy udać się kilka dni wcześniej, a lekarz dobierze odpowiednie środki uspokajające, dostosowane do wagi, kondycji i wieku zwierzęcia. Należy je podawać ściśle według zaleceń, by nie zaszkodzić naszemu czworonożnemu przyjacielowi. Dzięki naszej trosce i uważności jest szansa, że zwierzęta przeżyją ten trudny okres bez większego stresu. Interesujące porady na ten temat znajdują się na stronie www.maxizoo.pl/magazyn/pies/zachowanie/sylwester-z-psem/, warto tam zajrzeć, jeśli ważny jest dla nas komfort naszego pupila.

chr godz otwarcia

Wstecz

millenium-logo.jpginpost-logo.jpgwplatomat-logo.jpgtelepizza-logo.jpgskalski-logo.pngkik-logo.jpgpoczta-polska-logo.jpgmaxi-zoo-logo.pngkomfort-logo.pngwakacje-pl-logo.jpgrtv-euro-agd-logo.jpgdrmax-logo.jpgt-mobile-logo.jpgvive-logo.pngzegarmistrz-logo.jpgwakacyjny-swiat-logo.pngkomfort-lazienki-logo.pngauchan-logo.pngRossmann-logo.jpgbankomat-logo.jpgplay-logo.jpgorange-logo.jpgzakatek-kaw-i-herbat.jpginmedio-logo.jpgjysk-logo.jpgpolsat-box-plus-logo.jpgwosztyl-logo.png